andreas_simensen.jpg

Andreas Simensen

Leg Fysioterapeut
andreas@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet. Vidareutbildad inom akupunktur, idrottsfysiologi, idrottspsykologi, biomekanik, idrottsmedicin på klinisk och akademisk nivå, träningslära, DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization) och McKenzie A. Arbetar mycket med idrottsskador för vuxna och ungdomar. Har själv spelat hockey på högre nivå.

cecilia_nilsson.jpg

Cecilia Nilsson

Leg Fysioterapeut
cecilia@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet. Vidareutbildad inom idrottsmedicin, neurologi, ortopedisk medicin skuldra och ländrygg, stress- och utmattningssyndrom. Stor erfarenhet inom neurologisk rehabilitering. Utför akupunktur. Arbetar även med patienter som har svårt att hitta vardagsbalans eller lider av annan psykisk ohälsa. Har tidigare själv utövat truppgymnastik.

lynn_carlsson.jpg

Lynn Carlsson

Leg Fysioterapeut
lynn@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska institutet. Vidareutbildad inom idrottsmedicin på klinisk och akademisk nivå. Arbetar mycket med fotboll och ishockey för både ungdomar och vuxna. Utför akupunktur och dry needling. Leder grupp för personer med balanssvårigheter. Har tidigare spelat fotboll på högre nivå.

 
alexandra_granqvist.jpg

Alexandra Granqvist

Leg Fysioterapeut
alexandra@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet samt utbildad hälsopedagog på Gymnastik- och idrottshögskolan. Har arbetat i tioårstid som personlig tränare och som gruppträningsinstruktör. Utför akupunktur. Har själv ett stort intresse för yoga.

 
anna_kellermalm.jpg

Anna Kellerman Fallby

Leg Fysioterapeut
anna.k@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet. Vidareutbildad inom idrottsmedicin med en spetskompetens i fotbollsskador. Tidigare elitspelare i badminton. Utför akupunktur.

Föräldraledig till o med höst 2019

johan_lindholm.jpg

Johan Lindblom

Leg Fysioterapeut
johan.l@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Uppsala universitet. Magister inom fysioterapi. Vidareutbildad inom akupunktur, OMT (ortopedisk manuell terapi), idrottsmedicin/idrottsfysiologi. Är själv fotbollsintresserad.

 
 
jimmy_englund.jpg

Jimmy Englund

Leg Fysioterapeut
jimmy@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet. Vidareutbildad inom bland annat DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization), OMT (ortopedisk manuell terapi), Foot Map Practitioner samt flertalet utbildningar inom träning för konditionsidrottare med fokus på främst löpning. Utför akupunktur. Är själv intresserad av löpning.

joakim_arnmark.jpg

Joakim Arnmark

Leg Fysioterapeut
joakim@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Karolinska Institutet. Vidareutbildad inom idrottsmedicin och akupunktur. Har ett stort intresse för alla typer av idrottsskador, framförallt inom ishockey och fotboll. Har själv spelat ishockey på högre nivå.

elin_börjesson.jpg

Elin Börjesson

Leg Fysioterapeut
elin@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Uppsala Universitet. Vidareutbildad inom idrottsmedicin, yrsel- och balansrubbningar, lungsjukdomar - KOL och astma, träning och behandling under och efter graviditet samt idrottsskador. Utför akupunktur. Har tidigare spelat fotboll.

 
pontus_fabricius.jpg

Pontus Fabricius

Leg Fysioterapeut
pontus@sthlmkirorehab.se
Utbildad och legitimerad fysioterapeut, Uppsala Universitet. Även utbildad lärare i idrott & hälsa med magister i folkhälsovetenskap, GIH samt licensierad personlig tränare. Vidareutbildad inom idrottsmedicin och OMT (ortopedisk manuell terapi). Spelar badminton på högre nivå.